Weszła w życie kolejna nowelizacja PZP. Co się zmieniło?

Z dniem 28.08.2015 weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Główną zmianą wynikającą z nowych zapisów w ustawie jest możliwość renegocjacji kontraktów długoterminowych już w momencie ogłoszenia przepisów zmieniających koszty wykonywania zamówienia, a nie jak dotychczas dopiero z chwilą ich wejścia w życie.

Zasada zwana waloryzacją kontraktów zabezpiecza interesy wszystkich stron przetargów. Z jednej strony zamawiający nie ma konieczności rozpisywania nowego przetargu, a z drugiej przedsiębiorca dostaje gwarancję otrzymania należnego wynagrodzenia za świadczone usługi bez konieczności ponoszenia strat z tytułu rosnących kosztów pracy. Zyskuje również pracownik, który zachowuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Zmienna wyjściową w przypadku kalkulacji zamówienia zawsze powinno być minimalne wynagrodzenie, zawierające składki na ubezpieczenie, a także podatek. Zasada ta wciąż nie jest jednak standardem, a zamawiający częściej wybierają oferty wykonawców, których oferta plasuje się znacznie poniżej tego progu.

Nowelizacja ma więc za zadanie chronić zagrożone miejsca pracy. Okazuje się bowiem, że w przypadku wzrostu kosztów pracy o ok. 42% wykonawcy, zmuszeni byliby redukować etaty, aby uchronić swoje firmy od upadłości. Oszacowano, że wprowadzenie waloryzacji kontraktów ochroni nawet 120 tysięcy miejsc pracy w branży usługowej, gdyż bezpieczeństwo miejsc pracy jest dużej mierze zależne od stabilnych warunków rynkowych przedsiębiorstw.

            „Sprawne rozpoczęcie renegocjacji to konieczność – należy podkreślić, że w przypadku zamówień na usługi, gdzie koszty pracy stanowią większość budżetu – kalkulacja zawsze powinna opierać się na minimalnym wynagrodzeniu. Jeśli zamawiający lub wykonawca nie uwzględniają w budżecie stawki minimalnego wynagrodzenia może to budzić obawy, że pracownik nie będzie zatrudniony zgodnie z prawem. W takiej sytuacji zamawiający zawsze powinien wezwać wykonawcę do wyjaśnienia i sprawdzić, czy pracownicy będą zatrudnieni na umowy ozusowane do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że chce wyeliminować tzw. ‘umowy śmieciowe’. Jednakże forma umowy jest elementem uzgodnień jej stron. Ważniejsze jest by dopilnować, że wszyscy uczestnicy rynku – szczególnie zamawiający usługi na rynku zamówień publicznych i komercyjnym – rygorystycznie przestrzegają stawek uwzględniających umowy ozusowane do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Odpowiedzialne podejście zamawiających i efektywne renegocjacje, to przewidywalność warunków rynkowych dla przedsiębiorców i dalsza stabilizacja rynku pracy” – komentuje Marek Kowalski, Przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

            Z dniem 01.01.2016 zostaną ozusowane również umowy zlecenia, a minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 1750 d0 1850 zł brutto. Działania te mają na celu stabilizację rynku pracy, a co za tym idzie poprawę sytuacji pracujących.

            Przewiduje się więc, że nowelizacja przyczyni się do właściwego przygotowania się na zmiany na rynku pracy przewidywane w 2016 roku.

WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH