Dokument JEDZ- do zJEDZenia czy odbije się czkawką?

Opublikowane 6 stycznia 2016 roku rozporządzanie Wykonawcze Komisji (UE) 2016/7 wprowadziło standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ).

Czym jest właściwie JEDZ? Ułatwieniem! Do tej pory główną przeszkodą stojącą na drodze do uczestnictwa w zamówieniach publicznych, szczególnie przez podmioty z sektora MŚP wiązały się z koniecznością przedstawienia przez wykonawców dużej liczby dokumentów i zaświadczeń potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, a także brak podstaw do ich wykluczenia z postępowania. Dokument ten ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych wynikających z wymogu przedstawienia znacznej liczby zaświadczeń lub innych dokumentów związanych z kryteriami wykluczenia i kwalifikacji.

Dokument JEDZ został ustandaryzowany i zredagowany w ten sposób, aby wyeliminować potrzebę przedstawiania niepotrzebnych zaświadczeń i dokumentów odnoszących się do przyjętych w postępowaniu kryteriów wykluczenia i kwalifikacji. W formularzu można znaleźć takie elementy jak informacje odnośnie postępowania o udzielenia zamówienia oraz zamawiającego, wykonawcy, kryteriów wykluczenia, podstawy związane z wyrokami skazującymi za przestępstwo, płatnościami podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne, niewypłacalnością, konfliktem interesów itd.

Zalety stosowania JEDZ • Dla wykonawców- brak konieczności samodzielnego uzyskiwania wszystkich dokumentów potwierdzających okoliczności związane z kwalifikacją podmiotową, • Dla zamawiających- uproszczenie analizy złożonych przez wykonawców dokumentów • Obniżenie kosztów postępowań • Uproszczenie postępowań zagranicznych Warto jednak dodać, że przy każdych dużych zmianach pojawiają się również obawy przed stosowaniem dokumentu wynikające przede wszystkim z niedoprecyzowanych uregulowań stosowania dokumentu na etapie krajowym. Wydaje się jednak, że wszelkie zmiany zmierzające do ułatwienia i uproszczenia systemu zamówień publicznych są potrzebne i nieuniknione.

WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH